13 yaşındaki bu delikanlı sadece 1500 dolarla bir ev inşa etti: bakın kapıyı açınca neler göreceksiniz

13 yaşındaki bu delikanlı sadece 1500 dolarla bir ev inşa etti: bakın kapıyı açınca neler göreceksiniz

1. Küçük Müteahhit


Okula giden delikanlılar için yılın en güzel zamanı yaz mevsimidir. Dinlenip arkadaşlarınla oyun oynamaya vaktin olur. Dubuque, Iowa doğumlu Luke Thill ise bununla ilgilenmiyordu. Yapacak hiçbir şeyi olmadığı için sıkılmıştı.

Luke yazda yapacak bir şeyler arıyormuş, o yüzden tatilde yapabileceği eğlenceli bir şeyler bulmak için internete girmiş. Bu enerji dolu delikanlı dışarıda bir şeyler yapmak istediği için YouTube’da ilginç DIY yani Kendin Yap projeleri aramış.

2. Ufak Tefek Evler

Bu video paylaşım sitesinde gezinirken, pek çok “Ufak Tefek Ev” yapma videosuna rastgelmiş. Bilmeyenler varsa diye anlatayım: “Ufak Tefek Evler”, minik evlerde yaşama fikrini savunan bir akımdır. Bu evler ufak tefek olsa da sıradan evlerde olan her şey mevcuttur.

Sadece 12 yaşında olsa da, Luke bu DIY videolarının yardımıyla ailesinin arka bahçesinde kendisine ufak tefek bir ev inşa etmek istediğine karar vermişti. Luke sıradan bir çocuk değil. Bir şeyi kafasına taktı mı, harika bir şekilde başarır!

3. İnşa Edebilecek Mi?

Kendine ev inşa etmek gibi bir projeye başlamak kolay bir iş değil, o ev ufak tefek olsa bile. Bu projeye başlamak için pek çok farklı kaynağa ihtiyacı olacağını bildiği için çoğu çocuğun asla yapmadığı bir şeyi yaptı: anne ve babasıyla konuştu.

Luke’un anne ve babası bu fikri gönülden destekledi, yazda evden dışarı çıkıp güzelce spor yapması için güzel bir yol olacağını düşündü. Bu esnada pek çok çocuk, yaz boyunca koltukta oturup televizyon izliyor veya video oyunu oynuyor olacaktı. Ne var ki Luke’un anne ve babası ihtiyaç duyduğu her şeyi ona bir anda vermektense çalışarak kazanması gerektiğine karar verdi.

4. Başlangıç

Luke’un bu iddialı projesi hakkındaki haberler çok geçmeden mahallede yayıldı ve herkes Luke’un kararından etkilendi. Projesi için para biriktirmek adına Luke mahallede ufak tefek işler yapmaya başladı. Hayalini gerçekleştirmek için yapmayacağı şey yoktu.

Luke çimleri biçti, garajları temizledi ve bulduğu diğer tüm ev işlerini yaptı. Paraya ek olarak, ufak tefek ev akımının ruhuna sadık kalmayı ve bulabildiğince istenmeyen eşyayı değerlendirip yeniden kullanılabilir bir hale getirmeyi de istiyordu.

5. Geri Dönüşüm ve Yeniden Değerlendirme

Ufak tefek ev akımı hem basit bir yaşamla küçük evleri, hem de bu evlerin inşasında geri dönüşüme uğramış ve yeniden değerlendirilmiş eşyaları kullanmayı savunur. İnsanların topladığı çöpler genelde garajlarıyla kulübelerinde yığın haline gelir, sonra da atılır, gider.

Luke Thill zaten bu garajları temizliyordu ve temizlerken işine yarayacak bolca malzemeyle karşılaştı. Hatta bir aile dostunun memnuniyetle elden çıkaracağı eski bir sokak kapısı bile vardı. Sonuç olarak insan nerelerden ne çıkabileceğini asla bilemiyor.

6. Yardım İstemekten Korkmadı

Para karşılığında çalışmaya ek olarak, projesinde yardım karşılığında da çalıştı. Sonuçta insan gereken her şeyi internetteki DIY videolarından öğrenemiyor. Ayrıca eve elektrik bağlatmak gibi bazı konularda insanın uzmanlara danışması gerekebiliyor.

Bazı şeyler için “bunu sakın evde denemeyin” denmesinin bir sebebi var. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız yaralanabilirsiniz. Luke’un komşularından birisi de garajını temizlemesinin karşılığında ufak tefek evinin elektrik bağlantısında ona yardım etmeyi kabul etti.

7. Herkesi Haberdar Etti

Luke’un ufak tefek ev projesi kulaktan kulağa yayıldı, çok geçmeden her gün birileri projenin ne durumda olduğunu sormaya başlamıştı. İnsanların heyecan duyması Luke’u sevindirmiş olsa da, her gün aynı soruya defalarca yanıt vermek de istemiyordu.

Peki çözüm ne olacaktı? YouTube! Zaten evin inşasına yardım edecek videoları izlemek için YouTube’a giriyordu, o yüzden kendine bir kanal açıp herkesin inşaat sürecini takip etmesini ve kendisinin de kayda almasını sağladı. Çok geçmeden pek çok takipçi kazanmıştı!x

8. Medyadan İlgi

Bir gün Luke okuldayken müdür onu ofisine çağırdı. Böyle şeyler tüm öğrencileri strese sokabilir! Başının belada olup olmadığını bilmeyen Luke, müdürün yanına gitti. Meğer başı belada değilmiş.

Luke’un YouTube ünü ve kulaktan kulağa yayılan dedikodular sayesinde yerel medya haberdar olmuş ve bir gazeteci Luke’un projesi hakkında makale yazmak için onunla röportaj yapmak istiyormuş. Luke ünlü olmak üzereydi! Bu gazeteci aslında okul müdürüyle çok yakın arkadaşmış. Peki ya ev ne durumdaydı?

9. Çalışmaya Başlarken

Luke Thill artık inşaata başlamak için yeterince malzeme toplamıştı. Mahallede yaptığı işler ve önceki birikimleriyle birlikte ufak tefek ev projesi için toplamda 1500 dolar toplamayı başarmıştı. Böylesine genç birisi için çok etkileyici bir miktar.

Luke projeye duyulan heyecandan ve medyanın ilgisinden heyecanlanmıştı, artık işe koyulmaya hazırdı. Malzemeleri toplamıştı ve bol bol araştırma yapmıştı. Tabii, buna rağmen projede birkaç küçük aksaklık yaşanmadı değil.

10. Yaratıcı Bir Tezgah

Luke DIY yeteneklerini yaratıcı bir şekilde kullanmaya, sadece kırık boyalı cam parçaları ve cam cila kullanarak güzel bir tezgah hazırlamaya karar verdi. Bu işin nasıl yapıldığına dair bir YouTube videosu izledi ve böylece ucuz ama ilginç bir tezgah hazırlayabileceğinden fazlasıyla emindi.

Ne yazık ki bu deneyimin sonu hüsran oldu. Renkli cam parçalarını istediği şekilde dizdikten sonra cam cilasını sürdü ama sıvı cila Luke’un kullandığı kalıptan sızıverdi. Ortaya çıkan dağınıklığı temizlemek uzun sürdü desek yeridir. Neyse ki bu aksaklık Luke’un projesini tamamlamasına engel olmadı.

11. TinyFest

Luke’un ufak tefek evi çok popüler oldu ve ülke çapında haberlere konu oldu. Hatta TinyFest Midwest’ten bir görevli onunla iletişime geçti. TinyFest, ufak tefek evlerin reklamını yapan ve destekleyen bir festivaldir. Luke’tan etkinlikte bir konuşma yapmasını istediler!

Zamanlama daha iyi olamazdı. Luke, kalabalık önünde konuşma yapma konusundaki İzci başarı rozetini daha yeni kazanmıştı. Bu yeteneğini kullanmak için harika bir fırsat ayağına kadar gelmişti. Hatta Luke TinyFest sitesinde konuşmacı olarak duyurulmuştu. Peki projesinin sonucu nasıl olmuştu?

12. Tamamen Yaşanabilir Halde Mi?

Luke’un harcadığı emeğe kesinlikle değmişti, projesinde sonlara yaklaşıyordu. Evde elektrik bile vardı! Peki ya su tesisatı ne haldeydi diye soranlar olabilir… Her evde musluk suyu ve tuvalete ihtiyaç vardır. Ne yazık ki bu kadarı 13 yaşındaki delikanlı için biraz fazla olmuştu.

Tesisat altyapısı oluşturmak için birkaç farklı yöntem düşünmüş olsa da, hepsi de çok büyük işlerdi. Ufak tefek ev ailesinin arka bahçesinde olduğuna göre aile evindeki tuvaleti kullanması gerekecekti. Ayrıca havalandırma da yoktu…

13. Ufak Tefek Evde İlk Gece

Luke Thill ufak tefek evinde bir gece geçirmek ve gerçekten yaşanabilir olup olmadığını görmek için sabırsızlanıyordu, resmen bitmeden önce bile. O yüzden kışın ortasında, donma noktasının çok altındaki bir havada, dışarıdaki her şey karla kaplı olmasına rağmen, bu çalışkan oğlan ufak tefek evinde bir gece geçirmeye karar verdi.

Luke ufak tefek evine sağlam bir yalıtım sağlamak için uzunca bir süre sıkı halde çalışmış olsa da, evin böylesine soğuk bir havada yeterince sıcak olup olmayacağı kesin değildi. Luke yeni yatağında ilk kez uyuduktan sonra, geceleri üst kattaki odayı çok sıcak bastığı için biraz serin hava girsin diye pencereyi açmak zorunda kaldığını mutlulukla duyurdu.

14. İşte Bitti!

Ev tamamlandığında Luke bir video turu çekti ve YouTube kanalına yükledi. Video hızla yayıldı ve neredeyse 7,5 milyon kez izlendi! Şu an kanalında videolarını izleyen 16 bini aşkın abonesi var.

Luke’un tur videosu yüzlerce yorum aldı. Neredeyse hepsi fazlasıyla pozitifti. Yorum yazanların çoğu ona destek verdi ve Luke’un daha aktif olup projelere başlamaları için onlara ilham verdiğini yazdı. Başkalarıysa Luke’un yaşındayken neler yaptıklarına dair kendi tecrübelerini paylaştı.

Luke’un olağanüstü ufak tefek evine göz atmak için okumaya devam et.

15. İnsanın Evi Gibisi Yok

Tamam, muhtemelen evin dışarıdan güzel göründüğüne karar vermiş ama içeride neler olabileceğini, yaşanılır durumda olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Cevap evet! Etkilenmeye hazır olun. Bu ufak tefek evde bir mutfak, salon odası, yemek odası ve ayrı bir yatak odası var.

Yani aslında salon ve yemek odası tek bir oda ama ikisini ayırmak için açılıp kapanan bir masa var. Yatak odası evin diğer kısımlarından ayrı bir üst katta, böylece biraz mahremiyet sunuyor.

16. Krallara Layık

Projenin sonuna gelindiğinde, ufak tefek ev toplam 8 metre kareydi. Mutfakta küçük bir buzdolabı, elektrikli bir ocak ve şişe su vardı. Hatta Luke duvarlara fayans bile döşemişti.

Mutfaktaki mermer tezgahın altında bir depo alanı vardı. Başarısız olan boyalı cam tezgah alttaydı, kalıbı artık depo amaçlı kullanılıyordu. Mutfakta birden fazla priz bile vardı! Ama asıl salonda olanlara inanamayacaksınız…

17. Rahat Bir Salon

Salon küçük olsa da, bir kanepe ve televizyonla döşenmişti. Her gencin hayali. Luke’un anne ve babası da ufak tefek evi uygun kabul etti. Hatta haftada birkaç kez orada uyumasına bile izin verdiler.

Artık kendi evi olmasına rağmen, Luke sadece 13 yaşında. O yüzden şimdilik evden taşınmayı düşünmüyor. Ayrıca bir de tuvalet mevzusu var… Tesisat olmadığı için kalıcı olarak orada yaşaması mümkün değil. Ama asıl sonra yaşananlar Luke’u çok şaşırttı.

18. Manşetlerde

Luke hâlâ 13 yaşındayken gazetelerin ana sayfalarına çıktı! Hem Des Moines Register, hem de Telegraph Herald gazeteleri Luke ve inşa ettiği ufak tefek ev hakkında makale yazdı ve gazetede manşete koydu.

Tamamlanan ufak tefek evin haberi ülke çapında yayıldı ve hatta ABC yayın kuruluşunun Good Morning America programına kadar çıktı. Programdan insanlar Iowa’ya kadar gelip Luke’un ufak tefek evinde özel bir tura katıldı.

19. İlham ve Hayranlık

Ufak tefek evi neden inşa etmeye karar verdiği sorulduğunda, yazda can sıkıntısı hariç tabii, Luke Thill hiç de gençlerden beklenmeyen bir yanıt verdi. “Çok fazla borca girmeden ev sahibi olmak istediğini” söyledi. Herhalde başka hiçbir 13 yaşındaki genç böyle laflar etmemiştir.

Ufak tefek evin yaklaşık %75’i, geri dönüşüme uğramış materyallerden inşa edilmişti. Yani bu ev hem aşırı ucuz, hem de çevre dostu! Belki hepimiz daha basit bir şekilde, daha küçük evlerde yaşıyor olsak daha fazla paramız olurdu, daha az stres yaşardık ve daha mutlu olurduk.

20. Luke’un Ev Yapımı Kliması

Dubuque, Iowa’da yazlar çok sıcak ve nemli olabiliyor. Çoğu insan bu sorunu evlerine mağazalardan klima satın alıp kurarak çözer ama becerikli Luke Thill onlar gibi değil! Ayrıca ufak tefek evine sadece 15 amperlik bir elektrik sistemi kurmuştu, bu da sıradan klimaları çalıştırmak için yeterli değil.

Luke’un yaratıcı çözümü çok basit, resmen herkes yapabilir. Ucuz, birkaç dolarlık fırın filtrelerinden aldı, suyla ıslattı ve bir vantilatörün yanına veya pencereye koydu. Hava bu nemli filtrelerden geçti, bu da suyun buharlaşması sayesinde havayı serinleten bir etki doğurdu. Çok zekice, değil mi?

21. Ufak Tefek Tişörtler

Zeki ve yaratıcı bir girişimci olan Luke Thill, ticarete de atılmaya karar verdi. Onu destekleyen ve ufak tefek ev macerasını takip eden binlerce hayranı ve destekçisi olduğu için Luke kendi tasarladığı svetşört ve tişörtlerin olduğu malları satmaya karar verdi.

Bu tişörtlerin ardındaki fikir aslında Luke’un adını duyurmak ve Ufak Tefek Ev Akımına destek vermekti. Öte yandan Luke’un gelecekteki projelerine para toplamak için de fena bir yöntem değilmiş! Başka neler yapmayı düşünüyor acaba?

22. Ufak Tefek Bir Dağınıklık

Büyük, çok odalı evlerde yaşamanın bir diğer dezavantajı da temizlemenin çok uzun sürmesi. İşte bu yüzden temizlik yapmaktan nefret eden insanlar için Ufak Tefek Ev Akımı mükemmel bir çözüm: o kadar az yer var ki, temizlik çok kısa sürüyor.

Luke evinin tertemiz olması için haftada en az dört kez temizlik yapmayı ihmal etmese de, bunu yapmak çok vaktini almıyor. Hatta videolarından birinde Luke tüm evi temizlemenin en fazla 15 dakika sürdüğünü söylüyor. Rüya gibi!

23. Ufak Tefek Bir Akşam Yemeği

Sırf ufak tefek bir evin var diye insanları yemeğe davet etmeyi bırakmak zorunda da değilsin. Luke ufak tefek evi hızla buharla dolduğu için evde yemek pişirmenin biraz zor olduğunu kabul etse de, bu durum yemek partileri vermesine engel olmadı.

Luke’un en sevdiği yemeklerden biri olan “kampta yahni dürümü” yemeği, Luke’un babası tarafından kamp sırasında icat edilmişti. Luke bir elektrikli ocak kullanarak bu lezzetli yemeği annesi ve babasıyla kardeşleri için ufak tefek evinde pişirmekte hiç sorun görmüyordu, oysa yaşıtları normal boyuttaki evlerinde yemek pişirmekle hiç uğraşmıyordu. Çok etkileyici, Luke!

24. Aile Değerleri

Küçük kardeşinden ilham alan Cole da etkileyici bir DIY projesine adım attı. Tekerlekli bir ufak tefek ev gibi bir proje olan bir karavan. Bu iki kardeş artık hem seyahat etmeye, hem de yaşamaya hazır.

Cole ayrıca karavanının inşaatını ve kullanılan geri dönüşüm materyallerini YouTube’da kaydetti. Luke gibi Cole da düşük bir bütçeye sahipti ve projeyi tamamlamak için çalışması gerekti. Çok yetenekli ve yaratıcı bir aile bu.

25. Hatalar ve Pişmanlıklar

Elbette ilk kez inşa ettikleri şeylerde hata olması doğal bir şey. Luke ufak tefek evinde birtakım hataların olduğunu kabul etti, örneğin tezgahının taşmıs olması bu hatalardan biri ama bu kadarla sınırlı değil.

Luke’a evini inşa ederken ne gibi hatalar yaptığını soran hayranlar olduğu için, Luke evin çatısındaki lamba fazla büyük olduğu için kafalarını buna çarptığını itiraf etti. Luke’un pişman olduğu bir başka şeyse fazla hızla yaptığı için çok fazla sıyrık olmasından rahatsız olduğu paneller.

26. Ailenin Bir Başka Prokesi

Evde böylesine yetenekli inşaatçıların olması insana epey ilham veriyor olmalı. Öyle ki, Thill ailesinin annesi kendi DIY projesini hayata geçirmeye karar vermiş.

Luke’un annesi, iki oğlu kadar inşaat meraklısı değildi. Projesi için önceden kurulmuş bir bir 1972 Forester Kayot Camper satın aldı ama bir miktar TLC’ye ihtiyacı vardı. Artık ünlü olan oğlu annesinin yeni perdeler, kiremitler ve eski kamp arabasına yeni güncellemeler satın alıp uygularken ilerlemesini kameraya çekmeye devam etti. Bu ailenin ilerlemesi bir DIY imparatorluğuna dönüştü!

27. Hayat Dersi

Luke, inşa ettiği ufak tefek evin aslında deneme amaçlı bir ufak tefek ev olduğunu söylüyor. İlk evini inşa ederken geliştirdiği yeteneklerini kullanarak daha büyük ve daha kullanışlı ufak tefek evler inşa edecekmiş.

Luke hayalindeki evi birkaç yıl içinde inşa edip orada tam zamanlı olarak yaşamayı planlıyor. Ayrıca bu kalıcı olarak yaşayacağı ufak tefek evin inşaatına para toplamak için şimdiki ufak tefek evini satma planı da var. Tıpkı ilk evde yaptığı gibi ikinci ufak tefek evin inşaatını da kayda alıp YouTube’a yükleyeceğini de ekliyor.

28. Movers and Shakers

Iowa’daki Dubuque şehrinin yıllık “Movers, Shakers & Newsmakers” etkinliğinde Luke Thill yılın en hayranlık uyandıran 10. kişisi seçildi. Ufak tefek ev mimarımızın başarıları ve medyadan gördüğü ilgi takdir edildi.

“Herkesin tanıdığı” birisi olarak resmi bir şekilde takdir gören Luke, şık bir yemek partisine katıldı ve havalı bir ödül aldı. Partideki yemekler öylesine güzelmiş ki, Luke daha önce hiç öyle bir şey yememiş. 14 yaşında böylesine onurlandırıldığınızı hayal etsenize!

29. Sevgiyi Hisset

Luke Thill’in ufak tefek ev projesi, kesinlikle pek çok kişiye daha yaratıcı ve tutkulu olmaları için ilham verdi. Sonuçta 13 yaşındaki bir delikanlı böylesine etkileyici bir projeyi başarabilmişse, onlar neden başaramasın ki?

Luke’un YouTube kanalındaki 18 bin aboneden pek çoğu genç delikanlıya destek vermek için pozitif yorumlar bıraktı. Bu yorumlardan biri de Kate R.’den gelmişti ve Luke’tan “çok iyi koca olacağını” yazıyordu. Bir yabancıdan böyle bir iltifat almak ne güzel, değil mi?

30. Sırf Övgü Değil

Luke bu kadar ünlenip sosyal medyada ilgi çektikten sonra, negatif yorumların da çıkması kaçınılmazdı. Yığınla iltifat ve övgünün arasındaki yorumlardan biri Luke’un emeklerinin aslında etrafındaki yetişkinler tarafından yapıldığını iddia ederek Luke’un başarısını hafife almaya çalışıyordu.

Neyse ki ufak tefek mimarımızın hayranları bu yoruma karşı çıktı, negatif yorum yazan kişiye Luke’u kıskanmamasını, yetişkinlerden yardım almış olsa ufak tefek evi Luke’un inşa ettiğini söyledi. Hayranları Luke’a gerçekten de destek veriyor!

31. Yeni Bir Ticari Girişim Mi?

Luke Thill’in YouTube kanalında aldığı pek çok pozitif yorumdan birisi de ilginç bir fikir sunan bir yorumdu. Luke madem şimdiden ticarete atıldığına göre, neden doğrudan büyük işlere başlamasın ki?

Bütçe dostu ev bulma sıkıntısı gerçekten de dünyanın her yerinde yaşanan bir sorun olduğu için, bu yorumu yazan kişi Luke’un kendisi için inşa ettiğine benzer ufak tefek evleri satmaya başlamasını öneriyordu. Bize sorarsanız hiç de fena bir fikir değil!

32. Başkalarına İlham Kaynağı

Luke Thill’in kendi başına böylesine bir projeyi başarması bile yeterince etkileyici ama yaşının küçük olması bunu daha da hayranlık verici bir hale getiriyor. Hem genç hem de yaşlı pek çok hayranının Luke’un azmi ve yeteneğinden etkilendiği kesin.

Jacob Dille ismindeki 13 yaşındaki bir hayranı Luke’un hikayesinden o kadar etkilenmiş ki, kendisi için bir ufak tefek ev inşa etmeye karar vermiş. Belki o da YouTube fenomeni olur!

33. Her Yerde Ufak Tefek Evler

Tıpkı Luke Thill gibi dünyanın dört bir yanından insanlar Ufak Tefek Ev Akımından etkilenmiş. Bu akım tıpkı Luke gibi küçük evlerde basit yaşamlar sürdürmeyi destekliyor. Ufak tefek evler için resmi bir tanım veya ölçüt olmasa da, genellikle insanların yaşaması için inşa edilmiş ve 46 metre karenin altındaki yapılar uygun kabul ediliyor.

Amerika’daki ortalama ev boyutu yıllar içinde büyüdü: 1978’de ortalama 165 metre kareyken, 2013 yılında bu sayı 247 metre kareye kadar çıkmış. Amerika’daki aile başına kişi sayısı ortalama olarak azalmış olsa da evler büyümüş. Ufak Tefek Ev Akımı da böylesine büyük ve pahalı evlerde yaşamaya karşı çıkan insanlar tarafından başlatılmış. Bu kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam et.

34. Akımın Ortaya Çıkışı

Mimar ve çok satan yazar Sarah Susanka’nın 1997’de çıkan “The Not So Big House” kitabıyla Ufak Tefek Ev Akımının ortaya çıkmasına ilham kaynağı olduğu söylenir. Susanka’nın amacı insanları “daha büyük yerine daha iyi evler inşa etmeye” teşvik etmekmiş.

Susanka’dan önce daha basit ve daha küçük evlerde yaşamayı teşvik eden başka yazarlar da vardı: yazar ve çevre dostu inşaat taraftarı Lloyd Khan “Shelter” kitabını 1973’te, yazar Lester Walker ise artık bu konudaki en saygın kitaplardan olan “Tiny Houses” kitabını 1987’de çıkarmıştı. Henry David Thoreau’nun klasik “Walden” kitabı da bu akım için ilham kaynağı olarak görülür.

35. Bu Akım Neden Moda Oldu?

Ev fiyatlarının dünya çapında artmasıyla, daha basit ve verimli bir şekilde yaşamakla ilgilenen insanların sayısı da hızla arttı. 2005’te Katrina Kasırgası da bu konuda etkili oldu: tasarımcı Marianne Cusato “Katrina Kulübeleri” isminde, 28 metre karelik evler oluşturunca dünya çapında ilgi gördü.

2007-08 mali krizi de daha uygun ve çevre dostu yaşama şekilleri arayan insanların sayısını artırdı. Sıfırdan ufak tefek ev inşa etmenin yanı sıra popülerleşen bir başka seçenekse halihazırda inşa edilmiş garajları küçük evlere çevirmek.

36. Ufak Tefek Evlerde Yaşam

Ufak tefek evlerde yaşamak göründüğü kadar kolay değil. Küçük evlerde yaşayan insanlar para tasarrufunda bulunup daha çevre dostu bir şekilde yaşadıkları için gurur duyabilirler ama doğal olarak yaşamak ve eşyaları koymak için çok az yerin olması gibi pek çok zorluk da mevcut.

Rahat rahat yaşamak için çok fazla yer olmamasına ek olarak, ufak tefek ev sahipleri bu sıradışı binaları inşa etmek için yer bulmanın da zor olduğunu söylüyor çünkü bu evler daima tüm yasalara uygun olamıyor. Kendi ufak tefek evinde tesisat altyapısı olmayan Luke Thill de bu örneklerden biri.

37. Luke’un Hayatının En Güzel Yılı

Yılbaşı arifesinde YouTube kanalına “The Best Year of My Life”, yani “Hayatımın En Güzel Yılı” adıyla yüklediği bir videoda Luke hayranlarıyla o yıl hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Bu videoda 2017 yılında başardıklarını şaşırtıcı derecede olgun bir bakış açısıyla tartıştı.

Luke’un bahsettiği şeylerden bazıları inşaat ve alet kullanma gibi yeteneklerini geliştirmesi, başarısızlıkla başa çıkmayı öğrenmesi ve ufak tefek ev macerasından kazandığı öz güvendi. YouTube’da rastgele bir şekilde bir DIY videosu izlemenin bu kadar çok başarıyı sağlayabileceğini kim bilebilirdi ki?

Luke’un macerasını okumaktan hoşlanmışsanız lütfen bu hikayeyi PAYLAŞMAKTAN çekinmeyin. Hadi, şimdi siz de çıkıp kendinize ufak tefek bir ev inşa edin!

İLGİLİ MAKALELER