400.000 kilometreden fazla dayanacak 40 araba modeli

400.000 kilometreden fazla dayanacak 40 araba modeli

Araba alırken dikkat edilen en önemli özelliklerden biri dayanıklılıktır. Modern tüketici zihniyeti her iki üç yılda bir arabayı değiştirmeye yönelik olsa da, arabalarına verdikleri paranın karşılığını uzun kullanım ile almak isteyen insanlar da hâlâ mevcut.

Herkesin arabası 400.000 kilometreyi geçince bile kullanılacak durumda olmayabiliyor ama aslında böyle arabaları bulmak çok da zor değil. Farklı kategorilerde bu tarz bir dayanıklılığı sahibine sağlayacak birkaç araba modeli hâlâ mevcut. Aşağıda size 400.000 kilometreden daha fazla dayanacak 40 yeni klasik araba modelini sıraladık.

40. Subaru Forester

Subaru bu modelin ilkini çıkardığından beri Forester çok sevildi. Harika motor seçeneklerinin yanı sıra, şu anki en iyi 4WD sistemine de sahip. Turbo modeller de çok iyi olmasına rağmen doğal emişli motorlar düzenli bakımları yapıldığı takdirde genelde 400.000 kilometreyi aşabiliyor.

39. VW Passat

Avrupa’nın en sevilen aile arabası bu ününü hem pratikliği hem de dayanıklılığına borçlu. Bu, VW Passat’ın her nesli için geçerli ve elbette buna en yeni modeller de dâhil. Dizel motorları zaten arabadaki diğer her şeyden uzun ömürlü oluyor fakat en son çıkan 1.8 Turbo motorları bile neredeyse dizeller kadar dayanıklı.

38. Lexus RX350/450h

RX350/450h, işi bir adım daha ileriye götüren Lexus’lardan biri. Hem gazlı hem de hibrid versiyonu dayanıklı oluşuyla biliniyor. Hatta kendi klasındaki en dayanıklı arabalar arasında sayılıyor olmasının da daha fazla satmasında kesinlikle büyük rolü var.

37. Toyota Camry

Toyota Camry’yi bu listede tanıtmaya gerek bile yoktur. Bu model, birkaç başka Toyota modeli ile birlikte, on yıllardır alınabilecek en dayanıklı birkaç arabadan biri sayılıyor. Bu noktada Toyota Camry güvenilir ve dayanıklı ulaşım isteyenlere önerilebilecek birkaç mevcut arabadan biri. Gel gelelim bunun ötesinde pek de bir özelliği yok.

36. Toyota Prius

Kesinlikle en popüler hibrid olmasının yanı sıra Toyota Prius, iş dayanıklılığa gelince de iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Hibrid motoru şu ana dek birçok sefer kendini ispatladı ve bu onu neredeyse Camry kadar iyi bir seçim yapıyor ama ufak bir problemi var. Motoru arızalanmaya başlamadan önce birkaç kere aküyü değiştirmeniz gerekecek. Fahiş akü fiyatları göz önüne alınınca zaten motorun dayanıklılığının bir anlamı kalmıyor. Yine de Prius, bu listede belirtmeye değer bir model.

35. Audi Allroad 

Audi Allroad’a gelince onun da VW Passat’a benzediğini söyleyebiliriz. Audi A4’ün crossover versiyonu olan model, dayanıklı olduğunu ve düzenli bakımla yüz binlerce kilometre gidebileceğini kanıtlamış durumda. Bu, çoğu motor seçeneği için geçerli.

34. Mazda 6

Camry’nin dayanıklılığını, bir de sizi her gaz pedalına bastığınızda gülümsetecek tarzda bir arabada hayal edin. İşte bu Mazda 6 böyle de tarif edilebilir. Hayranlık uyandırıcı performans ile dayanıklılığı bir arada bulunduran lüks bir sedan. Bu tür arabaları bugünlerde piyasada pek de çok görmüyoruz.

33. Toyota Sienna

İş minivanlara gelince Toyota’nın Sienna modeli piyasadaki en dayanıklı araçlardan biri. Yapım kalitesi çok iyi ve 4WD sistemi de insanı hayran bırakıyor. Uzun yolculuklar için tasarlandığındığı için bu modelin yüz binlerce kilometre dayanmasını bekleyebilirsiniz. Piyasadaki tüm minivanlar böyle sanıyor insan ama ne yazık ki öyle değil.

32. Toyota Corolla

Özellikle 1989 yılı civarındaki eski Corolla modelleri, Japonya’dan çıkan en dayanıklı araç modelleri arasında sayılırdı. Bu küçük sedanların 400.000 km’yi kolaylıkla aştıkları birçok örnek mevcut. Geniş bir kaliteli motor yelpazesinin de buna katkısı büyük. Bu modelin Japonya, Avrupa veya Amerika versiyonunu mu aldığınız hiç fark etmez, Toyota Corolla’lar uzun dayansın diye yapılmış arabalar.

31. Honda Odyssey

3.5 litrelik V6 motorlarıyla Honda Odyssey minivanları 400.000 kilometreye kolayca ulaşmaları ve sahiplerini yarı yolda bırakmamalarıyla ünlü. Hem motorunun, hem tde transistör gibi diğer tüm mekanik sistem parçalarının eskimeye karşı dayanıklı olduğu kanıtlarla doğrulandı. Odyssey’nin tasarımını beğenip beğenmemeniz size kalmışsa da, geniş bir ailesi olan ve dayanıklı bir araç arayanlar için harika bir seçenek.

30. Honda Pilot

Lüks sportif arazi araçları her zaman dayanıklı olmaz. Bunu kanıtlayan pek çok örnek mevcut. Ne var ki Honda Pilot kesinlikle o örneklerden değil. Piyasada çok uçuk kilometreler gidebilen ilk nesil Pilot’lar mevcut. Bu SUV’nin son modelinin de aynı dayanıklılığa sahip olacağı söyleniyor fakat daha kesin bir şey söylemek için erken.

29. Honda CR-V

Honda’nın bu kompakt crossover modeli oldu olası yararlı özelliklerle doluydu ve dayanıklı motorları vardı. Akla gelen örneklerden biri bu arabanın önceki modellerinde bulunan 2.4 litrelik dört silindir. Honda CR-V lüks bir araba değil, özellikle de dış tasarımı. Ancak kimse bu arabaların kilometre sayaçlarının yüz binlere çıkabildiğini inkar edemez.

28. Toyota Highlander

Ömrü boyunca Toyota Highlander birkaç tasarım değişikliğinden geçti ve daha geniş bir yapıya kavuştu, böylece içerisi yolcular için daha ferah ve başka bir sürü yenilik de var. Aynı kalan tek şey, bu modelin dayanıklığı. Önceki modellerde bulunan 3,5 litrelik V6 motorunun sağlamlığı belli, bakımı iyi yapılırsa rakiplerinin pek çoğundan daha uzun ömürlü olacağı da.

27. Honda Civic

Honda Civic modelinin ünü de Toyota Corolla’nınki gibi. Civic modeli oldu olası gitmen gereken yere gitmeni sağlayacak güvenilir ve yakıt açısından verimli kompakt araçlar olarak ün kazandı. Eskiden de macera peşinde koşup kendini riske atmak istemeyenlere hitap eden bir arabaydı, şimdi de bu özelliğini koruyor sayılır. Harika motorları ve kişiselleştirme seçenekleri sayesinde dünyanın dört bir yanından ve özellikle Amerika’dan pek çok kişi bu modele bayılıyor. İster sıfır, istersen de ikinci el al, Honda Civic dedin mi güvenebileceğin bir seçenek olduğu belli oluyor.

26. Toyota 4Runner

Toyota 4Runner, bol bol arazide sürülen kompakt SUV modellerinden biri. İşte bu yüzden de dünyanın dört bir köşesinden 4×4 severlerin en favori seçeneklerinden biri haline gelmiştir. Arazide gösterdiği başarısına ek olarak, 4Runner ayrıca düzenli olarak ağır kullanım kaldırabilecek ve torku yüksek motorlar da sunuyor.

25. Ford F-150

Amerikan beygiri unvanını kazanan Ford F-150 modeli, dayanıklı olması için tasarlandı. Bu kamyonetleri Amerika’nın her yerinde türlü türlü küçük işletmelerde ve çiftliklerde görmek çok doğal bir şey. Nesillerdir yıllarca gün be gün gereken işi yapmasına güvenebileceğiniz, her yerde görebileceğiniz kamyonet budur. Doğal olarak bakımı iyi yapılan F-150 modelleri 400.000 kilometreye hiç sorun yaşamadan ulaşabilir.

24. Ford F-250 Super Duty

F-150 modeline benzeyen ama daha büyüğü olan F-250 Super Duty, arkasında bir şeyler çekmekte harikadır. Bu kamyonetin her özelliği yoğun kullanım için tasarlanmıştır, kasasından tut her gün ağır yükler taşımayı kaldırabilecek motorlarına kadar. Daha işin başından bu kamyonetlerin uzun ömürlü olması gerekiyordu, o yüzden de bu modellerin 400.000 kilometreye ulaşmasına şaşmamalı.

23. Chevrolet Silverado 2500HD

Ford ve Chevy arasındaki rekabet, ünlü performans arabaları sektörüyle sınırlı değildir. Chevrolet Silverado 2500HD de Chevy’nin ürettiği pek çok kamyonetten sadece biri, bunlar Ford’un F serisi modellerinin en büyük rakipleri. Bu iki marka şu an eşit pazar payına sahip ve Amerika’da kendilerine sadık hayran kitleleri oluşturmayı başarmışlar. Chevy Silverado 2500HD, yoğun kullanıma rağmen yoluna devam etmeyi başarabilecek olan sağlam bir kamyonet. Tıpkı F-250 Super Duty gibi bu kamyonetler de sıklıkla 400.000 kilometreyi geçebiliyor.

22. GMC Sierra 2500HD

GMC Sierra 2500HD ise hem arkasında bir şeyler çekebilen, hem de ağır yükler taşıyabilen pikap kamyonetler arayanlar için bir başka ünlü seçenek. Chevy ve Ford kadar popüler olmasa da, GMC Sierra kamyonetlerinin Amerikan pazarındaki varlığı inkar edilemez. Kesinlikle kaliteli motorları olan sağlam modeller bunlar, ağır kullanım için fazlasıyla uygun.

21. Mercedes-Benz W123

Mercedes-Benz arabaları pahalı bakım gerektiren modeller olarak ün kazanmadan önce, bu Alman otomobil imalatçısı akla gelebilecek en güvenilir ve mekanik açısından dayanıklı modelleri üretirdi. Bu açıdan kesinlikle W123 serisi göze çarpıyor, özellikle de dizel modelleri. Hatta arabanın kilometre sayacı yeterince ilerlediğinde, Mercedes sertifika ve rozet bile veriyordu. Alabileceğin en prestijli rozetin 1.600.000 kilometre sürmek için olması, bu arabaların ne kadar dayanıklı olduğunu gözler önüne seriyor.

20. Mercedes-Benz E Class W124

Mercedes Benz W124 E Class modeli, W123 modelinin efsane dizel motorlarının güncellenmiş sürümlerini kullanıyor. Elbette  bu Mercedes modeli de en güvenilir ve dayanıklı modellerden biri olarak ün kazandı. Doğru düzgün bakım aldığı sürece 400.000 kilometreye ulaşmaları gayet de mümkün, hatta bu araçların çok daha uzun süre dayandığı da biliniyor.

19. Toyota Land Cruiser

Amerika dışındaki ülkelerde, Toyota Land Cruiser satın alınabilecek en iyi arazi araçlarından biri olarak kabul edilir. Bu modeller tank gibi sağlamdırlar, olağanüstü AWD sistemleri vardır ve motorları da neredeyse ölümsüzdür. Bu, özellikle de araziye dalmayı seven Avustralyalılar ile dünyanın dört bir yanındaki çeşitli BM görevlilerinin tercihi olan 4,2 litre dizel modelleri için geçerlidir.

18. Nissan Patrol

Toyota Land Cruiser Yin demekse, Nissan Patrol Yang demektir. Farklı olsalar da, bu iki aracın benzer ve her şeye dayanıklı motorları, etkileyici arazi kabiliyetleri ve genel olarak harika yapım kaliteleri vardır. Nissan Patrol sıradan SUV modellerine benzemez. Bu otomobil okuldan sonra çocukları almak için değil, akla gelebilecek en zorlu koşullarda sürmek için tasarlandı.

17. Ford Crown Victoria

Muhtemelen dünyanın en tanıdık polis arabası modeli, ayrıca piyasadaki en dayanıklı otomobillerdendir. Ford Crown Victoria yüz binlerce kilometreye ulaştıktan sonra yavaş piyasadan kalkıyor ama polis aracı olarak işleri bitince de genellikle taksiye dönüştürülüyorlar. Crown Victoria modelinde değil 400.000 kilometre, 800.000 kilometre bile sıklıkla görülebiliyor.

16. Lincoln Town Car

Lincoln Town Car aynı platformu paylaşan üç modelden biri, zaten bir diğeri de Ford Crown Victoria. Tahmin edebileceğin üzere Town Car modelinin özellikleri de Crown Victoria modeline benziyor, sadece daha lüks bir paket. 4,6 litrelik V8 motoru da kesinlikle övgüyü hak ediyor, özellikle de 13 yıllık uzun kariyerinde pek değişmediği için.

15. Scion xB

Bazı insanlar Scion markasını sever, bazılarıysa nefret eder. Bu araçlar konusunda fikir sahibi olmayan insan bulmak zor iş. Bu marka hakkında ne düşünüyor olursan ol, Scion xB dayanıklı bir araba olduğunu kanıtladı. Hiç durmadan yoluna devam edebiliyor ve müşterilerden gördüğümüz kadarıyla bu model kolaylıkla 400.000 kilometreye ulaşabiliyor.

14. VW Golf 4 TDI

Bazı insanlar Volkswagen Golf 4 modelindeki 1,9 litrelik TDI motorunun VW markasının en iyi motorlarından olduğunu düşünür, bunda da haksız sayılmazlar. Bu turboşarjlı dizel motorları hem çok esnekti, hem de çok sağlam. Yüz binlerce kilometre gitmiş olmasına rağmen yine de güzel çalışan, yıllarca da çalışmaya devam edecek bir sürü Golf model araba vardır.

13. Saab 9000

Artık üretilmese de, Saab 9000, İsveç otomobil endüstrisinin bir zamanlar ne kadar iyi olduğunu gösteren en sağlam örneklerden. Bu modelde üç Fiat modeliyle ortak olan Fiat’ın Tipo Quattro platformunu kullanılıyordu ve motor seçkisi de fazlasıyla güzeldi. Görsel açıdan güzeller güzeli bir araba olmasa da, sahiplerinin işini görecek türdendi.

12. Dodge Ram Cummins

Dodge ve Cummins birlikte çalışmanın ikisi için de faydaı olacağına karar verince ortaya çıkardıkları kamyonet, çok geçmeden çok satanlar arasındaki yerini aldı. Dodge Ram’in en son modellerindeki Cummins motorları, iki türde mevcut: 5,9 litrelik turboşarjlı sıralı 6 motoruyla 6,7 litrelik yeni versiyonu. Bu motorların ikisi de sağlam performans sunuyor, hem de aşırı tork ve güzel bir miktar da beygirgücüyle birlikte. Saf güçlerine ek olarak, bu motorlar ayrıca inanılmaz dayanıklı.

11. Lexus ES 350/450 

Bu Lexus modelinin ortalama tasarımı ve pek de etkileyici olmayan performansı yüzünden sıkıcı olduğunu düşünüyor olabilirsin ama ES 350/450 bunu uzun ömrüyle telafi etmeyi başarıyor. Bu otomobillerin yapım kalitesi gerçekten de yerinde, bunu da araçları 400.000 kilometreyi geçmiş olmasına rağmen memnuniyetle sürmeye devam eden mutlu mesut sahiplerinden görebiliyoruz.

10. Acura RDX

Acura’nın crossover SUV modeli, klasının en sağlam araçlarından, bunu da dünyanın her yerindeki pek çok mutlu müşterisinden görebiliyoruz. 279 beygirgücü bulunan 3,6 litrelik V6 motorunun güç verdiği Acura RDX’in güç kaynağı pek strese dayanmıyor ama bu otomobile düzenli olarak bakım yapılırsa 400.000 kilometreyi rahatlıkla geçebilir. RDX’in standart olarak 6 hızı bulunan otomatik şanzımanı da mevcut, bu da arabanın bu kadar kilometreye dayanmasına yardımcı oluyor.

9. BMW 5 Series E39

1995 yılından 2004 yılına kadar üretilen BMW 5 Series’in E39 nesli yaşını göstermeye başlasa da, yine de Alman mühendisliğinin en sağlam örneklerinden. İkinci el pazarında 400.000 kilometreyi geçmiş E39 modellerinden görmek olmayacak iş değil, hem de bakımı iyi yapılan arabalar daha da çok kilometre kat edebiliyor. BMW’nin sıralı altı motorunun düzgün performans ve dayanıklılık sunduğu oldu olası bilinmekte zaten, E39 5 Series de buna istisna değil.

8. Nissan Titan XD

Cummins dizel motorları demek sağlamlık, güvenilirlik ve dayanıklılık demektir. İşte Nissan Titan XD de tam da bunları sunuyor. 5,6L V8 petrol motoru standart olarak geliyor ve bu da yüz binlerce kilometre boyunca işini görecek motor ama hiçbir şeyden endişen kalmasın istiyorsan, en iyisi Cummins 5,0L turbo dizel V8 motorunu seç.

7. Toyota Sequoia

Bu listedeki diğer pek çok Toyota gibi, Sequoia modeli de sağlam ve aşırı dayanıklı bir SUV ama bu modelde yok yok. 6 hızlı otomatik şanzımanı olan 5,7 litrelik V8 motoru en zorlu koşullara veya bakımsızlığa bile dayanabilecek durumda, yani bakımlı bir Toyota Sequoia 400.000 kilometreye kolaylıkla ulaşıp geçebilir. Yakıt tüketimi açısından muhteşem olmasa da, en azından tam boyutlu bir SUV bu.

6. Mazda MX-5

Miata bir spor araba modeli olsa da, arabanın bakımını yaptığın sürece acaba beni yolda bırakır mı diye endişelenmene hiç gerek kalmayacak. Bunun sebebi aşırı basit mekanik özelliklerinin üzerinde bir de 2,0 litrelik Skyactiv sıralı dört motoru olması, bu yüzden de MX-5 sahiplerinin tek yapması gereken şey düzenli olarak bakımını yaptırmak, bu da piyasadaki diğer spor arabalara kıyasla daha ucuz maliyet demek.

5. Toyota RAV4

Toyota’nın çok satan crossover modeli artık dördüncü sürümünde, hem de diğer tüm sürümlerinde olduğu gibi en yenisi de dayanıklılık açısından kendini kanıtladı. Kısacası, XA40 RAV4 400.000 kilometre gidebilir, özellikle de düzenli olarak bakımını yaptırıp çok zorlamazsan. Hem petrol hem de dizel motorlar mevcut, ayrıca eğer dayanıklı olmasını istiyorsan otomatik şanzımanı olan RAV4’leri seçmelisin.

4. Subaru Legacy

Subaru’nun boksör motorları en zorlu durumlara bile dayanmalarıyla ünlüdür, yani Legacy sedan modelini almaya karar verirsen 400.000 kilometre ve ötesine sürmekte zorlanmaktan endişen olmasın. Bu sağlam otomobilde standart olarak dört çeker tekerlekler var ve Lineartronic® CVT şanzımanla birlikte 2,5 litrelik veya 3,6 litrelik motor seçenekleri mevcut.

3. Chevrolet Silverado 3500HD

Silverado 3500HD modeli piyasadaki en popüler ve güvenilir ağır iş kamyonetlerindendir, hem de Duramax® 6.6L Turbo-Diesel V8 ile birleşince gerçekten de her türlü zorluğa katlanıp yine de kolaylıkla 400.000 kilometreye ulaşabilir. Standart versiyonunda Silverado 3500HD modelinde Vortec® 6.0L petrol V8 motoru var, bu da yüz binlerce kilometreyi kolaylıkla aşabilen bir güç kaynağıdır.

2. Chevrolet Impala

Kuzey Amerika pazarının en sağlam otomobillerinden biri olan Chevrolet Impala modeli, tüm ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olan bir arabadır, bunun için yarım milyona yakın kilometre gitmesi gerekse bile. Bu modelin standart motor seçimi ECOTEC 2.5L DOHC 4 silindir ama bu sedan arabadan olabildiğince faydalanmak isteyenler standart olarak 6 hızlı otomatik şanzımanın bulunduğu 305 beygirgücü olan 3.6L DOHC V6 motorunu seçmeli.

1. Ford Taurus

Eğer düzenli olarak bakımını yapmayı göze aldıysan, Ford Taurus modeli araçlar kolaylıkla 400.000 kilometreye ulaşabilir. En iyi sonuçları elde edebilmek için 2,0L Ecoboost sıralı dörtlü motor veya 3,5L Ecoboost V6 SHO motor modelleri yerine 288 beygirgücü bulunan 3,5 litrelik V6 motorunu seçmelisin. Taurus’un motorunda ayrıca 6 hızlı otomatik şanzıman da var, bu da uzun süre dayanmasına katkıda bulunuyor.