Bir baba ve kızı 35 yıl boyunca aynı fotoğrafı çekinmişler. Sonuncuyu görünce ağlayabilirsiniz

Bir baba ve kızı 35 yıl boyunca aynı fotoğrafı çekinmişler. Sonuncuyu görünce ağlayabilirsiniz

Her şeyin fotoğrafını çekiyoruz (ve düzenli olarak Facebook’ta paylaşıyoruz herkes görebilsin diye!). Şatafatlı tatlılardan yılbaşı ağacımıza, koltukta uyuyan kediye, yeni bir arabaya veya yaptığımız yemeğe kadar. Fotoğraf çekmemizin sebebi detayların zihnimizde kaybolması ama fotoğrafın onları ölümsüzleştirmesi.

Hua Yunging kızı Huahua’yı, 1979’da Çin’de doğduktan sonra ilk kucağına aldığı anda onun hayatındaki en değerli şey olduğunu düşünmeye başladı. Anılarını ölümsüzleştirmek için 35 yıl yıl boyunca her yıl aynı yerde yani Zhenjiang, Jiangsu’daki gölün yanında kızıyla aynı fotoğrafı çekinmeye başladı.

Fotoğraf çekinemedikleri tek yıl 1988 oldu, Huahua ailesinin her yıl gittiği göle o yıl gidememişti. Klişeler hayatlarını en samimi şekilde tasvir ediyor, bu ailelerinin bir geleneği haline gelmiş.

1980

Bu 1980’de çekilmiş siyah beyaz fotoğraf ilk seriden. Hua, gurulu bir baba gibi dik duruyor ve hafifçe gülümseyen bir yaşındaki kızı, Huahua’nın elinden tutuyor.

1981

Kaygısız ve şen görünen baba ile kızın 1981’den yine bir tek renkli fotoğrafı. Huahua’nın iki ayağı üzerinde durmak konusunda daha kendinden emin olduğunu babasının yanında bağımsız bir şekilde duruşundan görebiliyoruz.

1982

Şimdi daha da güzel bir kız olan Huahua da gururlu baasıyla kameraya gülümsüyor. Hiç endişe veya kaygıları yok, yalnızca her yıl gittikleri göl tatillerinden 1984’de çekilmiş bir kare.

1984

Serinin ilk renkli fotoğrafı 1984’ten, bu fotoğrafta küçük kız, babası sevecen bir şekilde omzundan tutarken utangaç bir şekilde tatlı minik pembe beyaz elbisesini tutuyor.

1985

Baba ve kız 1985’te fotoğraflarını çekinirken mayolarını giymişler, daha gölde yüzmekten yeni döndükleri belli oluyor.

1986

1987’deki fotoğraflarında, Huhua (8 yaşında) bembeyaz bir elbise giyiyor. Babası ise sportif bir şekilde beyaz bir polo tişörtü ve şort giymiş.

1987

Huahua, 9 yaşında saçını biraz uzatmış ve kıyafetleri de daha canlı ve renkli hale gelmiş. Babası ise günlük kıyafetler giymiş ve 1988’de bugün gölün kenarında yürüyüş yapıp biraz temiz hava almışlar gibi görünüyor.

1989

Baba kız ikilisi ince kıyafetleri ve sandaletleri ile 1989’da çekilmiş bu kaygısız fotoğrafta çok rahat görünüyor.

1990

1990’daki fotoğraflarında ikili mutlu mutlu gülümsüyor. Huahua düz beyaz bir tişört ve şort takımı giymiş, babası ise beyaz polo tişörtü ile bir kahverengi kumaş pantolon ve gözlerini gizleyen büyük güneş gözlükleri takmış.

1991

199’de de komiklik olsun diye aynı pozu vermişler. Huahua yine beyazın ağır bastığı bir bluz ve pembe ve beyaz fırfırlı bir etek giyiyor. Babasının kıyafeti ise 1990’ların tipik giyim tarzını yansıtıyor, çizgili bir polo tişört ve krem rengi bermudalar.

1992

1992’de Huahua biraz daha ciddi bir ifadeye sahip görünüyor ve tipik genç tarzı kıyafetler giymiş. Genç veya değil, yanındaki babası ise bir gömlek ve kumaş pantolon giymiş ve deri dosyasını tutuyor (hayatının daha profesyonel bir dönemini yansıtıyor).

1993

1993’teki fotoğraf, Huahua’nın genç kızlık zamanını gösteriyor. Babası, hala elini koruyucu ve gururlu bir şekilde arkasında tutarken diğer elinde de o zamanki mesleğine uygun olan bir nevi erkek çantasını tutuyor.

1994

Bu fotoğraf, 1994’te Huahua’nın saçları uçuşurken göl kenarındaki rüzgarlı bir günde çekilmiş. Babasının kısa kesilmiş saçları rüzgardan rahatsız olmamasını garanti ediyor. Baba ve kız yan yana yüzlerine vuran güneş ile gülümsüyorlar.

1995

1995’teki fotoğrafta Huahua’nın artık diş telleri ve gözlükleri var. Burada 16 yaşında, o garip ergenlik yıllarının doruğunda yani ama hala babasının prensesi.

1996

Bu fotoğraf dizisinde 15 yıl geçmesine rağmen Hua hiç yaşlanmış gibi görünmüyor. Huahua artık 17 yaşına gelmiş, görünüşü de yaşını yansıtıyor, babasıyla arasındaki sevgi ise her zamanki gibi aynı.

1997

İkilinin 1997’deki fotoğrafında Huahua klasik genç kıyafetleri olarak kot pantolon ve bir tişört giymiş, yüzündeki ifade ve duruşu ergenliğin garipliğini bize hissettiriyor. Babası bir ofis pantolonu ve gömlek giymiş ve kravat takmış.

1999

1999’a kadar Huahua iyice genç bir hanımefendiye dönüşmüş. Bluzunun üzerine bol bir elbise giymiş. Babası ise yine saçının yanlarını kısa kestirmiş ve ofis kıyafetleri giyiyor.

2000

2000 yılındaki fotoğrafta Huahua daha feminen bir tarz benimsemil ve kırmızı bir elbise giymiş. Artık daha rahat görünüyor. Babası ise günlük kıyafetler giymiş ve her zamanki hali gibi gülümsüyor.

2001

2001’e geldiğimizde Hua’nın orta yaşlı olduğunu göstermeye başladığı dikkat çekiyor. Huahua, daha kişisel olan bu tarzıyla göz alıcı görünüyor ve yetişkinliğe adımını atmış bulunuyor.

2002

Huahua’nın stili yine değişmiş. 2002’de artık 24 yaşında ve daha sofistike bir bir görünüşe sahip belinde de çoğu kişinin hayalini kurduğu lüks bir çanta var. Babası ise beyzbol şapkası, tommy hilfiger tişörtü ve kotuyla gayet günlük kıyafetler giymiş gibi görünüyor.

2003

2003’te Huahua daha da feminenleşmiş, şimdi kolsuz kırmızı bir bağlamalı bluzun altına güzel siyah bir elbise giyiyor. Saçını kendisi yapmış gibi, topuklu ayakkabıları ve yine lüks bir çantası var. Hua daha günlük kıyafetlere sahip ama ikisi de kameraya gülümsüyor.

2004

26 yaşında Huahua, bu sefer daha neşeli bir saç stiliyle ve saç uçları daha açık renge boyanmış şekilde kıyafeti ve pahalı çantasıyla çok çekici görünüyor. Babası gururla elini kızının belinde tutuyor ve taşın üzerinde oturuyor.

2005

Hua 200’deki fotoğrafta keyifli ve komik bir poz vermiş. Huahua saçını uzatmış ve daha sofistike ve koyu renkli bir kıyafet giymiş. Ne yazık ki çanta ve ayakkabı seçimi daha iyi olabilirdi diyoruz!

2006

Hua fotoğraf çekmeye heveslenmiş gibi duruyor ve elinde lensli bir fotoğraf makinesi tutuyor. Kızı saçını iki kuyruk yapmış ve çok güzel görünüyor, canlı desenleri olan elbisesi belinde toplanıyor ve dizlerine kadar uzanıyor.

2007

2007’de Hua kesinlikle sofistike ve çekici genç bir kadının babası gibi görünüyor. İkisi de canlı canlı gülümsüyor. İlk fotoğraflarındaki hallerinden eser yok.

2008

2008 yılında fotoğrafa yeni biri dahil olmuş ve bu nedenle iki yetişkinin de hayatında bir dönüm noktası söz konusu. Huahua’nın kızı ilk kez bu fotoğrafta karşımıza çıkıyor, ailenin üç kuşağı da fotoğrafta görülüyor.

2009

2009’da Hua’nın ilk torunu biraz daha büyümüş. Ah ne hızlı büyüyorlar. Üçlü zamanın nasıl geçtiğinden endişe duymadan kameraya gülümsüyor.

2010

2010’da çekilen bu fotoğrafda Huahua yetişkin bir kadın ve elinde kızını oynatmak için kulladığı mavi oyuncakla poz veriyor.

2011

2011’de Huahua’ın kızı annesi ve dedesinin arasında oyuncu bir şekilde poz veriyor. İki yetişkin de yaşlarını gösteriyorlar.

2012

2012’deki bu kuşak farkını ortaya koyan fotoğrafta da yeni biri var, Huahua’nın ikinci kızı. Anne ve kızı birbiriyle uyumlu çizgili kıyafetler giymişler ve dörtlü kameraya gülümsüyor.

2014

Serinin son fotoğrafı bu kuşaklar arası hiç bitemeyen geleneğin kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.