Bu çift, üçüz bebek evlat edindi fakat sonra doktorlar kocayı arayıp inanılmaz bir haber verdi

Bu çift, üçüz bebek evlat edindi fakat sonra doktorlar kocayı arayıp inanılmaz bir haber verdi

Tulsa, Oklahoma’lı çift Sarah ve Andy ebeveyn olabilmeyi çok istiyordu. Yıllarca sonuçsuz kalan çabalarından sonra, evlat edinmeyi düşünmeye başladılar.

Ancak üç yıllık çocuk yapma çabalarının sonuçsuz kalmasından sonra evlat edinme süreci de en az önceki süreç kadar stresliydi. Buna rağmen çift vazgeçmedi ve sonunda yalnızca bir değil, üç bebeği birden evlat edinebilme şansını yakaladı. Üçüzler sonunda dünyaya geldiklerinde muhteşem bir şey oldu…

İki Kişilik Aile

Sarah ve Andy Justice mutluydu ve birlikte sahip oldukları hayatı seviyorlardı. Ailelerini genişletmeyi yani ebeveyn olmayı istediklerini hep biliyorlardı.

Hamilelik Sorunları

Üç yıllık evliliğin ardından, Justice’lar bir şeylerin eksik olduğunu hissetmeye başladı. Ailelerini genişletmenin zamanın geldiğine karar verdiler. Ne yazık ki, bebek sahibi olmak Justice’lar için kolay değildi. Tatlı çift, üç yıl boyunca doğal yollardan çocuk sahibi olmayı denemiş ancak başarısız olmuştu. Hamilelik için verdikleri uğraş evliliklerini de zorlaştırmaya başladı. Bu zor bir durumdu fakat sonunda başka yollar denemeye karar verdiler. Sarah ve Andy bir doğum uzmanına danışmaya karar verdi.

Doğum Uzmanı

Sarah ve Andy Tulsa, Oklahoma’da yaşıyorlardı. Bir doğum uzmanına gitmeye karar verdiklerinde yaşadıkları yere yakın iyi bir doktor bulmakta zorluk çektiler. En sonunda onlara yardımcı olabilecek bir doktor buldular fakat bir sorun vardı. Bu doktor taa St. Louis, Missouri’deydi. Mesafe bir problem olmasına rağmen Sarah ve Andy çocuk sahibi olmakta kararlıydılar ve yollarına hiçbir şeyin çıkmasına izin vermeye gönüllü değildiler.

Daha Fazla Kötü Haber

Kısırlık tedavisi için Oklahoma’dan Missouri’ye gitmek Sarah ve Andy için kolay bir iş değildi. Yıl 2014’tü ve çift, Tulsa Oklahoma’daki evlerinden çıkıp Missouri’deki doktorun ofisine gittiler. Justice’lar hamilelik için o kadar azimliydiler ki Missouri’deki uzmana ulaşmak için 6 saatlik araba yolculuğu yapmışlardı. Ne yazık ki Missouri’ye vardıklarında da kötü haberlerle yüzleşmek zorunda kaldılar. Randevuları başarısız geçmişti ve Sarah’nın hamile kalma şansı yok gibi görünüyordu.

In Vitro

Doğum uzmanının Justice’lar için üzücü haberleri vardı. Doktor, Sarah ve Andy’ye, in-vitro dölleme için iyi adaylar olmalarına rağmen hamilelik şansının hala %10 olduğunu söyledi. Aynı zamanda in-vitro dölleme yönetiminin düşündüklerinden çok daha kapsamlıydı. Kapsamlı olması bir yana, in-vitro dölleme aynı zamanda çok pahalı bir yöntemdi. Yine de Justice’ların şansı tükenmemişti. Plan A ve B işe yaramamış olsa da plan C’yi denemeye hazırdılar!

Çok Pahalı

In vitro dölleme hiç de ucuz bir yöntem değil ve fiyatı basit bir IVF dönemi için $12,000- $15,000 civarında. Bu kısırlık tedavisi yöntemi Amerika’da genelde özel sigorta tarafından da karşılanmıyor. Eğer Justice’lar bu yöntemi denemeye karar verselerdi sadece denemek için bile $30,000 – $60,000 civarında bir para ödemeleri gerekecekti. Bu yöntemin pahalılığı ve buna rağmen hamilelik şansının düşük olması Justice’ları başka yollar denemeye itti. Evlat edinme en mantıklı plan gibi görünüyordu.

Evlat Edinme

Andy ve Sarah ebeveyn olabilmek için hiçbir engel tanımıyorlardı. Justice’lar ebeveyn olmayı bu hayattaki her şeyden fazla istedikleri için evlatlık edinme sürecini başlatmaya karar verdiler. Çoğu kişinin bildiği üzere evlat edinme süreci de zor olabiliyor hatta bazen doğal yollardan çocuk sahibi olma süreci kadar bile stresli olduğu oluyor. Bir çocuğa kavuşmadan önce Justice’ların bir evlat edindirme ajansına başvuruda bulunması gerekiyor. Bundan sonra, ajans başvurularını inceleyip kabul edince Sarah ve Andy’nin önce aile değerlendirmesinden geçip iyi ebeveynler olacaklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Bir Bebek İçin Her Şey

Yolun her adımında Justice’lar birçok engelle karşılaştılar. Tek istedikleri bir çocuğa harika bir yuva vermekti fakat evlat edinme kolay bir süreç değildi. Evlatlık edinme yolunda önlerine engeller çıktıkça Sarah ve Andy çocuk sahibi olmanın bir yolunu bulmaya çalışmaktan hiç vazgeçmedi. Evlatlık sürecinin yıllarca sürebileceğinden haberdarlardı. Buna rağmen Sarah ve Andy yeni doğmuş bir bebek sahibi olmak istiyorlardı ve bu konuda onları durdurabilecek hiçbir şey yoktu.

Mülakatlar

Evlat edindirme ajansına başvurduktan ve aile değerlendirmesinden geçtikten sonra bir de mülakata girilmesi gerekiyor. Mülakatlar hakkında düşünmek bile bazı insanları germeye yeterlidir ama bu evlat edindirme prosedürünün önemli bir parçası. Sarah ve Andy’nin müstakbel biyolojik annelerle mülakata girmeleri gerekti. Bu stresli mülakatlar Justice’ların bir bebeği evlat edinip edinemeyeceklerini gösterecekti. En sonunda Justice’lar yorgun ve bitkin kalmıştı. Ne yazık ki, Sarah ve Andy daha yolun sonunda değillerdi.

Onay Beklemek

Geniş çaplı bir mülakat sürecinden sonra Justice’lat sonunda iyi haberler aldılar. Bir biyolojik anne Justice’lara bebeğini vermeye karar verdi! Justice’lar biyolojik anneye hamilelik sürecinde destek olmaya çalıştılar, ailelerinin yeni üyesiyle tanışmak için sabırsızlanıyorlardı. Ne yazık ki tam hayalleri gerçekleşecekmiş gibi görünürken işler tersine döndü.

Son Dakika Değişikliği

Sarah ve Andy tam bebeklerine kavuşacaklarını düşünürken biyolojik anne son anda fikrini değiştirdi. Biyolojik anne, bebeğini evlat edindirmekten vazgeçti ve üzücü haber Justice’ları hüsrana uğrattı. Sarah ve Andy, kalpleri kırılmış olmasına rağmen tekrar denemeye karar verdiler. Dirençli çift vazgeçmeye yakın bile değildi. Sarah ve Andy kaderlerinde ebeveyn olmak olduğunu biliyorlardı.

Süreç Devam Ediyor

Üzgünlüğün ve kırgınlığın ortasında, Sarah ve Andy evlat edinme sürecini devam ettirme kararı aldı. Evlat edindirme ajansıyla yeniden irtibata geçtiler ve onlara hala evlat edinmek istediklerini bildirdiler. Justice’lar başka bir mülakata katıldılar ve onlara bebeklerini vermek isteyen başka bir anne adayı buldular. Bu sefer de önceki gibi anne adayı son dakikada bebeğini evlat edindirmeme kararı aldı.

Zorlukların Üstesinden Gelmek

Anlaşılabileceği üzere Sarah ve Andy hayal kırıklığına uğramıştı ve neredeyse şevkleri tamamen tükenmişti. Yine de istedikleri geniş aile için dua etmeye devam ettiler. Bir şekilde çift içlerinde devam etmeye yönelik bir güç buldu. NE olursa olsun Justice’lar asla pes etmeye hazır olmayacaklardı. Ama bilmiyorlardı ki iyi haberler almak üzerelerdi. İkinci annenin de vazgeçmesinden çok kısa zaman sonra Andy ve Sarah’ya bir telefon daha geldi.

Son Bir Şans

Tam da Justice’lar kendilerini en dipte hissederken Saraha’ya hayatlarını değiştirecek bir telefon geldi. Uzun zamandır ilk defa telefon çaldıktan sonra iyi haberlere vesile oldu. Ajans, yeni bir anne adayının çocuklarını evlatlık vermek için Andy ve Sarah’yı seçtiğini söylemek için aramıştı. Bu anne hakkında umut verici farklı bir şeyler vardı.

Bebekler

Justice’lar yeni anne adayıyla tanıştılar ve anne onları ultrason randevularından birine bile çağırdı. Sarah ve Andy annenin randevusundayken şaşırtıcı bir şey ortaya çıktı. İlk başta Justice’lar endişeliydi fakat bu seferki sürpriz iyi bir taneydi! Her şey normal görünüyordu bebek de sağlıklıydı… yoksa bebekler mi demeliyiz! Doktor, ultrason ekranında üç adet farklı ve güçlü kalp atışı görmüştü.

Beş Kişilik Aile

Monitörde üç farklı kalp atışı görmek anneyi de Sarah’yı da Andy’i de şoke etti. Justice’lar bir bebeğe sahip olmak için uğraşırlarken üç bebek bir rüya gibi geliyordu. Andy ve Sarah’nın şimdi pes etmeye hiç niyetleri yoktu. O çocukların onların çocukları olması gerektiğini biliyorlardı bu nedenle evlat edinme sürecine devam ettiler. Sarah ve Andy her zaman hayalini kurdukları gibi birer ebeveyn olmaya hazırlardı.

Hazırlıksız Yakalanmak

Justice’lar, çocuk sahibi olmak için yıllardır uğraşıyor olmalarına rağmen birden bu kadar çok çocuğa hazırlıklı değillerdi. Üçüzlere hamile kalmak normalde oldukça nadir bir şey. Sarah ve Andy her zaman yaptıkları gibi zorlu bu duruma en iyi yanından bakmayı başardılar. Zaten eninde sonunda birden fazla çocuk isteyeceklerdi, bu durumda tek seferde istedikleri geniş aileye kavuşmuş olacaklardı.

Bebekler için Hazırlık

Sarah ve Andy hemen işe koyuldular. Yeni bebekleriyle tanışmak için sabırsızlanıyorlardı ve onlar geldiğinde evlerinin hazır olmasını istiyorlardı! Justice’lar evlerine beşikler ve yürüteçler satın aldılar. Tüm genel bebek ihtiyaçlarını karşılamak için gerekenleri aldılar ve evlerinin her yerinde bebeklerin yanlışlıkla kendilerine zarar verebilme riskine yönelik önlemler aldılar. Ebeveyn olma hayalleri uzun zaman sonra gerçekleşmişti. Artık hayal ettikleri gibi ebeveynler olabilecekleri için çok heyecanlıydılar!

Beş Kişilik Bir Parti

2013’ün Mayıs ayında Andy ve Sarah’nın bebekleriyle tanışma zamanı sonunda geldi! Müstakbel annenin suyu geldi ve sekiz ay erkenden doğuma kaldırıldı. Andy ve Sarah da hemen hastaneye annenin yanında gittiler ve yeni bebeklerinin doğumunu saatlerce sabırla beklediler. Sonunda, uzun ve zorlu bir doğum sonucu, anne üç tane minik 1.30 kiloluk bebeği dünyaya getirdi. Yeni doğmuş üçüzler: Hannah, Joel ve Elizabeth yeni ebeveynleriyle tanışmaya hazırlardı.

Erken Doğmuş Bebekler

Hannah, Joel ve Elizabeth’in sekiz hafta erken doğmuş olmaları yeni ebeveynleri Sarah ve Andy için biraz endişe vericiydi. Çünkü prematüre doğmuşlardı bu nedenle de eve götürülebilmelerinden önce bir süre daha yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalmaları gerekiyordu. Hastanede kaldıkları sürede bebekler daha da geliştiler. Üçüzler hastaneden çıkabilecek ve yeni ebeveynleriyle eve gidebilecek duruma gelene kadar her gün daha da güçlendiler.

Bir Hafta Sonra

Üçüzler doğduktan yalnızca bir hafta sonra, Sarah’nın midesi bulanmaya başladı. Evlat edinme süreci ve üçüzlerin doğumu Justice’larda büyük stres yaratmıştı bu nedenle Sarah doktora görünmeye karar verdi. Yeni bebeklerine bakmak için yeterince sağlıklı olup olmadığını öğrenmek istiyordu. Doktor Sarah’yı muayene etti ve çeşitli hastalıklara yönelik testler yaptı. Bir süre sonra doktor Sarah’nın neden iyi hissetmediğini çözdü!

Sarah Hamile Kaldı

Doktor bekleme odasına döndüğünde, Sarah’ya hiç hasta olmadığını söyledi. Birtakım testlerin sonuçlarına baktıktan sonra doktor Sarah’nın aslında hamile olduğunu keşfetti! Bu iyi habere inanması neredeyse imkansızdı. Anlaşılacağı üzere Sarah bu hamilelik mucizesine çok şaşırmıştı. Yıllarca hamile kalmaya çalıştıktan sonra üçüzleri evlat edindikten tam bir hafta sonra hamile kalmıştı! Fakat bilmiyorlardı ki son bir büyük sürpriz daha onları bekliyordu.

İkizler

Doktor Sarah’ya birden fazla bebeğe hamile olduğunu söyledi! Üçüzlerin yeni annesi şimdi de iki yıldır kısır olduğunu düşünürken ikizlere hamile kalmıştı! Andy ve Sarah’nın yerinde bir başkası olsa büyük ihtimalle bu hamileliğin en kötü zamanda meydana geldiğini düşünürlerdi. Fakat şimdiye kadar gördüğümüz gibi Sarah ve Andy diğer herkese benzemiyor. Onlar karşılaştıkları her zorluğun içinde bir iyilik görüyorlar.

Nimetler

Justice’lar içinde bulundukları durumun komikliğinin farkındalardı ve daha mutlu olamazlardı! Yine de bir yaşından küçük beş bebekleri birden olacağına inanamıyorlardı! Çift, iki tane birden fazla bebek haberi tarafından hazırlıksız yakalanmış olsalar da ailelerini düşündüklerinden daha da fazla genişletmek için heyecanlıydılar. Sarah ve Andy zor bir durumu aldılar ve onunla barışık olarak yaşamaya devam ettiler. Justice’lar bu hamileliği bir nimet olarak gördüler. Biyolojik ikizlerine kavuşmayı da iple çekiyorlardı.

Yedi Kişilik Aile

Birkaç ay daha geçti ve Justice’lar tam üçüzlerle olan hayatlarına alışırken Sarah’nın doğumu başladı. İkizler büyüyen ailelerine katılmak için yoldaydılar. Sonunda, uzun bir doğum sonunda, Sarah ikizlerini doğurdu: Andrew ve Abigail. Her şey yolunda gitti ve Sarah ve Andy çok mutluydular ve hayatlarını beş bebeğe göre ayarlamaya hazırdılar. Beş bebek ile yaşamak büyük bir değişiklikti!

Büyük Bir Aileyi Geçindirmek

Şanslılardı ki çevrelerinin, ailelerinin ve arkadaşlarının yardımıyla Sarah ve Andy ihtiyaç duydukları tüm desteğe sahiptiler. Justice’lar hayatlarını pek az uyku alacak şekilde düzenlerken Tulsa’nın Doğu Vaftizci Kilisesi kısa zamanda Sarah ve Andy’nin yardımına koştu. Kilise mensupları yedi kişilik aileye yemek bağısında bulunarak yardım etmeye dünden hazırdı. Topluluk üyeleri Justice’lar için yemekler pişiriyorlardı hatta bebek maması bile gönderiyorlardı.

Çevrenin Yardımı

Bazı arkadaşları çift işe gittiğinde çocuklara bakmayı bile önermişti. Arkadaşları ve kilise mensupları paraları ve zamanları ile tek yardım teklifinde bulunanlar değillerdi. Tüm ülkeden yardımlar almaya başladılar. Çiftin hiç tanımadığı insanlar onlara bebek bezi, biberonlar, battaniyeler ve giysiler yolluyordu. Sarah ve Andy gerçekten yardıma ve bebek bezine ihtiyaç duyduklarından bunlara minnettar kalıyorlardı. Yedi kişilik aile bir haftada 300 bez ve 84 biberon harcıyordu!

Büyük Değişiklikler

Yedi kişilik aile o kadar büyümüştü ki artık birtakım değişiklikler gerekiyordu. Günlük planları tamamen kaydı ve daha büyük bir araba satın almaları gerekti. Aynı zamanda bebekleri birbirlerinden ayırmayı öğrenmeleri gerkiyordu. Sarah ve Andy onları ayırabilmek için bebeklerin ayak tırnaklarına oje sürmeyi akıl ettiler. Bu oje sistemi, bez değiştirme ve besleme zamanları açısından bebekleri ayırmakta Sarah ve Andy’e çok yardımcı oldu.

İnternette Ünlü Oldular

Justice’ların ilginç serüveninin internete düşmesi de gecikmedi ve düşünce de çok yayıldı. Ailenin inanılmaz hikayesi yayıldıktan sonra Justice’lar internet sansasyonları haline geldiler. Herkes yedi kişilik aile hakkında bir şeyler öğrenmek istiyordu. İlk başta Justice’ların hikayesi Facebook’ta yayıldı ve orada birçok takipçi kazandılar. Bundan hemen sonra dünyanın dört bir yanından insanlar ailenin fotoğraflarını ve yaşamlarını merak etmeye başladı. Hikayeleri bu şekilde yayıldıktan kısa süre sonra da çift yeni bir büyük sürprizle karşılaştı!

Sekiz Kişilik Aile

İnanması zor olsa da, Sarah tekrar hamile olduğunu öğrendi! Justice’lar, 2016’da altıncı bebeklerini karşıladılar! Justice’lar altı çocukla çok meşgul olmalarına rağmen hiç şikayetçi olmamaya kararlılar. Sarah ve Andy Justice ebeveynliği o kadar seviyorlar ki ailelerine yeni bir bebek eklenmesi için sabırsızlanıyorlardı. Sarah, the Today Show’a: “O kadar çok istediğimiz bir şeydi ki şu anki halimizden çok memnunuz. Bu çocuklara sahip olmaya gerçekten bayılıyoruz.” diye anlattı.

Bir Taneden Daha Zarar Gelmez

Bir yılda zaten beş çocuğunuz birden olmuşsa, iki yılda bir tanecik daha olması çok daha kolay geliyor. Justice’lar her an meşgul olmaya zaten alışıklar bu nedenle eve bir bebeğin daha gelmesi çok da can sıkıcı olmadı. Hatta bazı açılardan altıncı bebeklerine sahip olmak onlara daha kolay geliyordu çünkü bu sefer ikiz veya üçüz değildi! Diğer yandan da altı tane küçük yaşta çocuğa birden sahip olmanın zorlukları vardı tabii.

6. Bebek

Tahmin edilebileceği gibi bir çatı altında sekiz kişi yaşamak genelde yoğun geçiyor. Her çocuğun adını hatırlayabilmek bile bazen zor olabiliyor. En büyük çocuklar olan üçüzlerin adları Joel, Hannah ve Elizabeth. Üçüzlerden birkaç ay sonra aileye katılan ikizlerin adları Abigail ve Andrew. En yenileri de altıncı bebek. Ailenin yüzleştiği zorluklara karşın oldukça mutlu bir aileler. Tüm çocukların 4 Temmuz bayramını kutlarken çok şirin göründükleri fotoğrafa da bir bakın!

Klozet Eğitimi

Peki Justice ailesinin en yeni üyesi kim? O, Justice klanına 2016’da katılan Caleb adındaki tatlı mı tatlı bir erkek çocuk. Onun doğduğu zamanlarda üçüzler 4 yaşlarına girdiler ve ikizler de üç buçuk yaşlarını doldurdular. Sekiz kişilik aile için yuva denen şey meşguliyet ve gürültü çağrıştırıyor denebilir. Sarah ve Andy’nin şansına çoğu çocukları artık bez takmıyor ve klozet eğitimlerini de tamamladılar.

Hayalin Gerçekleşmesi

Babyology’e verdiği bir röportajda Sarah Justice, beş yaşından küçük altı çocukla hayatın nasıl olduğundan samimiyetle bahsetti. “Birden çok çocuğa sahip olmak benim için hayallerimin gerçekleşmesiydi. Bir şey için çok bekleyince ona sahip olduğunda çok daha fazla değer veriyorsun.” diye anlattı. Çocuk sahibi olmak için yıllarca uğraştıktan sonra, altı çocuk annesi olarak bu kadar meşgul olmayı dert etmiyor.

Bebek Yatakları

Justice’lar ailelerini genişlettiklerinden beri birçok şey değişti. Artık aile olarak uyuma şekillerini değiştiriyorlar. Sarah diyor ki çocuklarından beşi de beşikten çıkıp yatağa yatma evresine geçiş yapmış. “Beş tane küçük yatak sahibi olmkak gerçekten bir macera. Ama yavaş yavaş alışıyoruz.” 3-4 yaşlarındaki bir sürü çocuğu beşikten yatağa geçirmek baya zormuş. AÇıkça görülüyor ki Sarah ve Andy birer sabır taşı.

Çılgın Planlamalar

Eminiz ki Justice’ların bu kadar çok küçük çocuğa nasıl yetişebildiğini merak ediyorsunuzdur. Onlar bunu son derece sıkı planlamalara sahip olarak yapıyorlar. Her şeyi bu kadar planlı yapmak böyle büyük bir aile için hayati önem taşıyor. Sekiz kişilik aile günlerine sabah yürürüşü ile başlıyor. Yürüyüşten sonra genelde çocukların arkadaşları ve akrabaları ile oyun oynama randevuları oluyor. Bu oyun saatlerinden sonra genelde tüm aile ev işlerini yapıyorlar.

Tuvalet Zamanları

Bir tane bile bebeği olanlar bilir ki klozet eğitimi bir ebeveynin hayatını ele geçirebilir. Şimdi onu bir de beşle çarpıp düşünün! Ailenin hayatının büyük bir parçası tuvalette geçiriliyor. Sarah, “Birbirine yakın yaşlarda beş bebeğiniz birden olunca tuvalet araları gününüzün büyük bir parçası haline geliyor.” diyor. Şanslılar ki Justice’lar yakında bu dönemi de atlatacaklar ve çocuklarıyla daha hijyenik aktiviteler yapmaya daha çok vakit ayırabilecekler.

Asla Yalnız Olmamak

Justice’ların çocuklarının asla yalnız başlarına olmamaları gerçekten muhteşem. Okulda, asla öğlen yemeğinde yanına oturacak birilerine bulmakta veya teneffüste oynayacak arkadaş bulmakta sıkıntı çekmiyorlar. Altı bebeğin annesi: “Hiç arkadaşsız kalmıyoruz, kardeşler arasındaki sevgi ve saygıyı desteklemeye çabalıyoruz. Çocuklarımızın birbirleri sayesinde hep arkadaşları olacak ve asla yalnız kalmayacaklar” diyor.

Büyük Mesafe Katettiler

Yıllar geçtikçe, Justice ailesi çok değişti. Sarah ve Andy bir haftada 84 biberon ve 300 bez kullanmaktan kurtuldular. Şimdi, Sarah ve Andy yalnızca bebek Caleb’ı besliyorlar bunun için de bir seferde bir biberon yetiyor. Altı çocuğun ebeveynlerine göre diğer çocuklar Caleb’a “resmen bayılıyorlar”. Diğer çocuklar yeni erkek kardeşleriyle oynamaya ve onu öpücüklere boğmaya bayılıyorlar.

İyi Anlaşmak

Sarah ve Andy’nin ailelerinin hikayesinin nasıl geliştiğini görmek büyüleyiciydi. Her şey bu çiftin çocuk sahibi olma konusundaki sıkıntısıyla başladı. Şimdi ise sekiz kişilik bir aile olarak hayatlarının tamamen başka bir noktasındalar! Sarah, kardeşlerin birbirleriyle iyi anlaşıyor olmalarından dolayı çok şanslı hissettiğini söylüyor. Babylogy’e: “Caleb, dünyanın en iyi hayran kitlesine sahip ve çok sevdiğimiz en tatlı minik adamımız olmaksızın bir hayat hayal edemiyoruz.” diye anlatıyor.