Kanser olmak istemiyorsanız bu 19 yiyecekten uzak durun!

Kanser olmak istemiyorsanız bu 19 yiyecekten uzak durun!

Milyonlarca insan her gün bilmeden zararlı gıdalar tüketiyor. Bunun en kötü yanı ise çoğumuz bu gıdaları beslenme alışkanlıklarımızın teme taşları haline getiriyoruz.

Hepimiz bazı gıdaların diğerlerinden daha sağlıklı olduğunu biliyoruz ama tamamen kesmemiz gereken o kadar fazla yiyecek var mı? Araştırmalar ve uzun süreli gözlemlere göre endişe verici bir durum söz konusu.

Obezite, kalp damar rahatsızlıkları ve şeker hastalığı gibi birçok probleme sebebiyet vermek yanında bazı gıdalar kanserle bile ilişkilendirilebiliyor. Hadi bu “beterin de beteri” olan yiyeceklere bir göz atalım ve neleri pek tüketmemeliyiz öğrenelim.

1. Hidrojene Yağlar

Hidrojene yağlar bir sürü farklı çeşit gıdada yer almaktadır. Mesela hazır ambalajlı yiyeceklerde, fast food tarzı yiyeceklerde ve margarinde bulunur. Bu yağlar bir zamanlar bitkisel yağlar olmakla beraber daha sonra işlenerek trans yağa dönüştürülmüş yağlardır. Bu tür yağların çeşitli kanser türlerine sebebiyet verdikler güçlü bir şekilde savunuluyor.

Bu şimdiki bundan bir sonraki kadar sinsi değil ama. Okumaya devam!

2. Patlamış Mısır

İşlenmiş patlamış mısırda bu hidrojene yağların da bulunabilmesi yanında, mikrodalgada yapılan patlamış mısırların kansere sebep olduğu savunuluyor. Genelde akciğer kanserine. Mikrodalgaya attığımız yapışmaz mısır paketinin içerisindeki kimyasal maddelerin vücudumuza çok zarar verebileceği ve kansere yol açabileceği söyleniyor.

Bu sonraki yiyeceği neredeyse her Amerikan her hafta tüketiyor. Sonrakine tıkla!

3. Soğuk Yenen Yiyecekler

İşlenmiş soğuk gıdaların içinde birçok zararlı madde mevcut. En başta hayvanlar zirai ilaçlarla veya genetiği değiştirilmiş organizmalarla beslenmiş olabilir. Ama bunların bize zarar vermesinden daha muhtemel olan şey bunların içlerine bozulmamaları için katılan nitratların bize zarar vermesi.

Daha çok nitrat için sonrakine tıkla!

4. Sosisli Sandviçler

Soğuk gıdalar gibi sosislilerin içlerinde de bir sürü kanser yapıcı madde var. Soğuk gıdalara benzer olarak bunların içlerinde de çok zararlı olduğu bilinen sodyum fosfat var. Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse, her yıl işlenmiş etten dolayı öeln kişi sayısı 34,000.

Sosisli yemekten vazgeçebilirsiniz ama bu bir sonraki yiyecekten vazgeçebilir misiniz? Görmek için sonrakine tıklayın!

5. Beyaz Un

Beyaz un aslında adı değiştirilmiş şeker. Beyaz un aslında size yararlı olan tam buğday ununun alınıp ağartılması, karıştırılması ve tanınmaz hale gelene dek işlenmesiyle meydana geliyor. Biliyorsunuz ki ağartıcı çamaşır sularından içmek sağlığa zararlıdır, o halde neden ağartılmış un ve soğutulmuş et içeren bir sandviç yiyesiniz ki?

Veya neden bu sonraki yiyecekli bir hamburger yiyesiniz? Okumaya devam edin!

6. Kırmızı Et

Kırmızı et çoğu zaman tehlikeli ölçüde fümelenmiş, tütsülenmiş ve tuzlanmış olur. Genelde taze kalsın diye bir sürü koruyucu madde de içerirler. Bunların kalın bağırsağa zarar verdiği ve buna yönelik kanser çeşitlerine sebebiyet verebileceği kanıtlandı. Aynı zamanda genelde çok fazla kırmızı et yiyen insanlar asıl kanseri önleyen yeşillikleri daha az yiyor oluyor.

Diyette misin? O zaman bu bir sonraki gıdayı kanıp da tüketme! Ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam et!

7. Şekersiz Gazlı İçecekler

Demek kendinize çeki düzen verip biraz kilo vermeyi hedefliyorsunuz, bu kötü bir şey değil ama şekersiz gazlı içeceklerin de en az şekerlileri kadar zararlı olduğu söyleniyor. Aspartam adı verilen tatlandırıcı beyin kanseri, lösemi ve diğer kanser türleriyle ilişkilendiriliyor.

O zaman şeker mi yiyelim yani? Pek de öyle değil… nedenini öğrenmek için okumaya devam et!

8. Gazlı İçecekler ve Diğer Tatlılar

Şeker zararlıdır… açık ve net. Ama bu zararlı olan meyvelerdeki glikoz değil, çok işlenmiş beyaz şekerler. Kanser, şekere ve tümörlere bayılır, onlardan beslenir! Ne kadar çok işlenmişse kanser hücreleri için şeker de o kadar iyidir.

Diğer bir yandan diyet yaparken tüketilmemesi gereken bir başka şey daha var. Okumaya devam!

9. Az Kalorili veya Şekersiz Olarak Satılan Her Şey

Aspartam’a geri dönelim, ölümcül bir madde. Aspartam bugün hala çoğu gıdada kullanılıyor ve kabul görüyor ama bir noktaya kadar yapay tatlandırıcılar da böyleydi. Ama en sonunda devlet bunları yasakladı! Genelde en iyisi doğal veya organik şeyler tüketmektir.

Çiftlikten gelen her şey organik değildir. Bir örnek için sonrakine tıkla.

10. Çiftlik Balığı

Çoğu çiftlik balığı antibiyotiklerle, zirai ilaçlarla ve kimyasallarla doludur. Yeni tutulmuş balık yemek vücudunuza çok iyi gelebilir ama koruyucu maddeler ve katkı maddeleri işin içine girince iş tam tersine dönüyor. Aynı zamanda balık tutmak eğlencelidir, denemelisiniz!

Çiftlik balığı bile bu sonraki yiyecek kadar işlenmiş değildir. Sonrakine tıkla!

11. Konserve Gıdalar

Konserve gıdalardaki en zararlı şey bizfenol a denen kimyasaldır. Konservelerde ve kaplarda kullanılan bu kimyasal güçlü bir şekilde kanser ile ilişkilendiriliyor, özellikle meme kanseriyle. Üreticiler tehlikeleri reddediyor fakat en çok kanıt kar amacı gütmeye kuruluşlardan geliyor. Her şey sizin elinizde. Kar etmeye çalışanlara da güvenebilirsiniz kar amacı gütmeyen gruplara da.

Bu sonrakini herkes tüketmiyor ama çoğu kişi tüketiyor! Görmek için sonrakine tıkla!

12. Alkol

Alkol tüketmenin riskleri olduğu biliniyor. Ama kanser genelde bu riskler arasında sayılmıyor. Fakat kapsamlı bir araştırma alkolün birçok kanser çeşidiyle ilgisi olduğunu kanıtladı. Hepsi kanserden olmasa da Amerika’daki ölümlerin %3.5’i alkolden dolayı meydana geliyor.

Bu sonraki yiyeceği neredeyse herkes yiyor. Sen de yiyor musun görmek için tıkla!

13. Patates Cipsi

Akrilamit, silikonda, sigara dumanında, yapıştırıcılarda ve patates cipsinde bulunan bir kimyasal. Evet doğru okunuz… patates cipsinde. Eminim böyle bir kimyasalın tükettiğimiz bir yiyeceğin içinde olmasına nasıl izin verildiğini merak ediyorsunuzdur. Amerikan Kimya Derneği de bunu üreticilere yıllardır soruyor!

Bu sonraki yiyecek genelde evde yapılıyor. Görmek için sonrakine tıkla!

14. Yakılmış Yiyecekler

Mangal yaptığınızda tavuğun yanık kısmı en sevdiğiniz yeri olabilir ama onu midenize indirmeden önce iki kere düşünmelisiniz. O kısmın zehirli olduğunu biliyoruz çünkü bir keresinde yıkılan bir demir yolu tünelinden gelen kimyasaldan dolayı kontamine olan nehir yüzünden inekler öldü.

İneklerden bahsetmişken… devam edelim! İnekler ne içer! Sonrakine tıkla!

15. GDO’lar (Süt/Kahve Kreması gibi şeylerde bulunan)

Eminiz üstteki soruya “süt” dediniz. Ama aslında inekler su içer. Ama bizim konumuz süt. Ya da aslında konumuz ineklerde süt üretimini artırmak için kullanılan GDO’lar (veya hormonlar). Bu, çoğu ülkede yasaklanmış olan kansere sebep olduğu neredeyse kanıtlanmış bir madde.

Gezegendeki en sağlıklı yiyeceklerden biri de kansere sebebiyet veriyor olabilir mi? Görmek için okumaya devam et!

16. Organik Olmayan Meyve/Sebzeler

Şekerin herhangi bir halinden bile beslenebilecek olsa bile saf haliyle meyveler kanserle savaşabilir. Ama, bugün, meyveler bile o kadar işleniyor ki, kanserle ilişkilendirildiği halde zirai ilaçlar sıkılıyor ve koruyucular içeriyor. Bu riskleri önlemek için organik meyve alın.

Herkes bu sonraki yiyeceğin sağlıksız olduğunu biliyor. Ama kanser ettiğini? Sonrakine tıkla!

17. Kızarmış Patates

Patates cipsine koyulan akrilamitten bahsettik. Ama bunun aynı zamanda fast food’lardaki patates kızartmalarında da kullanıldığını biliyor muydunuz? Bunun ortaya çıkmasıyla davalar bile açıldı ama bu hala yasal! Patates kızartmanızı ketçapa batırdığınız bir sonraki zaman ağzınıza atmadan önce bir düşünün!

“Koruyucu maddeler” yepyeni bir anlam kazandı. Neden olduğunu görmek için tıkla!

18. Turşular

Ne? Tüm turşular kanser mi yapıyor? Yeni bir araştırma da olsa bir araştırmaya göre turşular mide kanseriyle bağlantılı. Taze sebzelere ulaşımın zor olduğu yerlerde çok görülmesinden dolayı bu sonuca ulaşılmış.

Turşu yapmayla yakından alakalı bu sonraki yiyecek türü biraz kuşkulu! Sonrakine tıkla!

19. Mayalı Gıdalar

Mayalı gıdaların kansere iyi mi kötü mü geldiği hala tartışılıyor. Bazıları mayanın besleyici ögelerle dolu olduğunu söylüyor, diğerleri ise hücrelerinizi yemek borusu kanserine yönelttiğini iddia ediyor. O nedenle karar siz kalmış.